Recept za domači ajvar! Danes se bomo podali v svet balkanske kulinarike in se naučili, kako pripraviti domači ajvar. Ajvar je priljubljen namaz, pripravljen iz rdeče paprike in česna, ki ga lahko uporabimo kot prilogo, dodatek k jedem ali pa ga preprosto namažemo na kruh. Ta recept vas bo popeljal skozi vse korake priprave ajvarja in vam ponudil nekaj koristnih nasvetov, da bo vaš ajvar popoln.
Priporočam tudi recepte: Vlaganje zelenjave za ozimnico
Recept za domači ajvar
Recept za ajvar izhaja iz potrebe po ohranjanju sveže zelenjave skozi zimske mesece. Prvotno so ga pripravljali predvsem iz rdeče paprike, kasneje pa so začeli dodajati še jajčevce in druge začimbe. Priprava ajvarja se je razlikovala od regije do regije, vsak dom pa je imel svoj edinstven recept. Danes je ajvar priljubljen po celem Balkanu in ga poznajo tudi širše po svetu kot okusen in zdrav namaz.
Sestavine za domači ajvar:
- 3 kg rdeče paprike (najbolje vrste kapija ali rdeči rog)
- 1 kg jajčevcev
- 5-6 strokov česna
- 200 ml sončničnega olja
- 3 žlice soli (po okusu)
- 3 žlice sladkorja (po okusu)
- 100 ml kisa (neobvezno)
- 1-2 sveža čilija (po želji za pikantnost)
Podroben recept za domači ajvar po korakih
- Najprej temeljito operite rdeče paprike in jajčevce. Paprike očistite semen in narežite na polovice. Jajčevce prav tako narežite na polovice.
- Pečico segrejte na 220°C. Paprike in jajčevce razporedite na pekač obložen s papirjem za peko. Pecite jih približno 30-40 minut, dokler ne postanejo mehki in se kožica paprik začne mehurčkati in črniti. Med pečenjem paprike obrnite, da se enakomerno spečejo.
- Pečeno zelenjavo preložite v veliko posodo in jo pokrijte s pokrovom ali kuhinjsko krpo, da se ustvari para. To bo olajšalo lupljenje. Po približno 20 minutah olupite paprike in jajčevce ter odstranite peclje in semena.
- Pečeno in olupljeno zelenjavo zmeljite v mlinčku za meso ali mešalniku, dokler ne dobite homogene mase. Če želite bolj grobo teksturo, uporabite mlinček za meso, za gladko teksturo pa mešalnik.
- V velikem loncu segrejte sončnično olje. Dodajte zmleto zelenjavo in jo na zmernem ognju kuhajte približno 2-3 ure, dokler ajvar ne doseže želene gostote. Med kuhanjem ajvar redno mešajte, da preprečite, da bi se prijel na dno lonca.
- Proti koncu kuhanja dodajte sesekljan česen, sol, sladkor, kis in po želji sesekljan čili za pikantnost. Po okusu prilagodite začimbe. Ajvar kuhajte še približno 15-20 minut, da se okusi dobro premešajo.
- Sterilizirajte kozarce in pokrove. Vroč ajvar nalijte v sterilizirane kozarce, pri čemer pazite, da ne ostane zračni prostor. Kozarce tesno zaprite in jih postavite v vrelo vodo za približno 10 minut, da se ustvarijo vakuum in podaljša obstojnost. Nato jih previdno odstranite iz vode in ohladite na sobno temperaturo.
Vse kar ste želeli vprašati o ajvarju – nasveti in zanimivosti
1. Kako dolgo lahko hranim domači ajvar?
Domači ajvar lahko hranite v hladnem in temnem prostoru do enega leta, če so kozarci pravilno sterilizirani in zaprti.
2. Ali lahko ajvar zamrznem?
Da, ajvar lahko tudi zamrznete. Shranite ga v manjše posodice ali vrečke za zamrzovanje, da boste lahko odmrznili le toliko, kolikor ga potrebujete.
3. Kaj lahko dodam v ajvar za drugačen okus?
V ajvar lahko dodate tudi čili za pikantnost, čebulo za sladkobo ali pa različna zelišča, kot so bazilika, origano ali timijan.
4. Toda ali je ajvar zdrav?
Ajvar je zdrav namaz, bogat z vitamini in minerali, predvsem vitaminom C in vlakninami, čeprav vsebuje nekaj olja, je še vedno odlična izbira za zdravo prehrano.
5. Kako najbolje postreči ajvar?
Ajvar je odličen kot namaz na kruhu, kot priloga k mesnim jedem, pečenemu krompirju ali pa kot dodatek različnim solatam in testeninam.
Na kaj moramo biti še posebej pozorni pri pripravi domačega ajvarja?
- Uporabite le najbolj sveže in kvalitetne sestavine, saj se bo to močno odražalo v končnem okusu ajvarja.
- Ajvar mora vreti vsaj 2-3 ure, da se zgosti in razvije poln okus. Bodite potrpežljivi in ne poskušajte skrajšati časa kuhanja.
- Med kuhanjem ajvar pogosto mešajte, da preprečite, da bi se prijel na dno lonca in zagorel. To lahko pokvari celoten okus ajvarja.
- Poskrbite, da so kozarci in pokrovi dobro sterilizirani, preden vanje nalijete ajvar. S tem boste zagotovili, da bo ajvar zdržal dlje časa brez kvarjenja.
- Uporabite le najboljše rdeče paprike, ki so popolnoma zrele in brez madežev. Idealne so rdeče paprike vrste “kapija” ali “rdeči rog”.
- Paprike specite na žaru ali v pečici, dokler ne postanejo črne in mehurčkaste. Tako bo ajvar dobil značilen dimljen okus. Po peki jih zaprite v posodo ali vrečko za nekaj minut, da se zmehčajo in jih boste lažje olupili.
- Paprike in jajčevce lahko zmeljete v mlinčku za meso ali pa jih zmešate v mešalniku, odvisno od tega, ali želite bolj grobo ali gladko teksturo ajvarja.
- Ajvar kuhajte počasi na nizkem ognju, da se okusi dobro prepojijo. Ne hitite, saj se pri počasnem kuhanju razvijejo najboljši okusi.
Priporočam recept: Sataraš