Recept za bosanski lonec! Kaj je bosanski lonec in od kod izhaja prvotni recept? Katere so glavne sestavine za bosanski lonec?
Bosanski lonac, ali bosanska enolončnica, je tradicionalna bosanska jed, ki ima bogato zgodovino in kulturni pomen. Nastala je kot jed kmetov in rudarjev, saj so potrebovali hranljiv obrok, da so zdržali dolge delovne dni. Prvi zapisi o Bosanskem loncu segajo v srednji vek, čeprav je jed verjetno še starejša. Nam so bosanski lonec postregli v Sarajevu, v odlični etno restavraciji Mali raj, kjer smo preživeli nekaj nepozabnih dni.
Osnovna ideja Bosanskega lonca je počasno kuhanje različnih vrst mesa in zelenjave v loncu, kar omogoča, da se okusi prepletejo in jed postane izjemno okusna. V preteklosti so jo pripravljali v keramičnih ali železnih loncih, ki so jih pokopali v vroči pepel, da bi se jed počasi kuhala.
Recept za bosanski lonec
Ena od posebnosti Bosanskega lonca je njegova prilagodljivost glede sestavin. Osnovne sestavine so meso; govedina, svinjina, jagnjetina ali celo piščanec ter sezonska zelenjava; krompir, čebula, korenje, zelje, paradižnik in paprika.
Trik pri pripravi Bosanskega lonca je počasno kuhanje na nizki temperaturi, najbolje v kotličku nad odprtim ognjem. To omogoča, da se vse sestavine prepojijo z okusi in postanejo mehke in sočne. Tradicionalno se jed kuha več ur, kar ji daje značilen, bogat okus.
Katere sestavine potrebujemo za bosanski lonec?
- 1 kg mesa; lahko kombiniramo govedino, ovčetino, svinjino, jagnjetino
- 100 g masti ali olja
- 200 g čebule
- 2 korenčka
- 1 kolerabica
- 2 korenini peteršilja
- 1 manjši gomolj zelene
- 100 g stročjega fižola
- 2 papriki
- 300 g paradižnika
- 500 g krompirja
- 2 stebli pora
- 1 glavica česna
- 250 g svežega zelja
- 1 žlička sladke rdeče paprike ( če želimo bolj pekoče, dodamo malo ostre paprike)
- 3 lovorovi listi
- šopek peteršilja
- 2 vejici zelene
- približno 1/2 l mlačne vode
- sol in poper
- 5 dcl belega vina
- 2 žlici vinskega kisa
Recept za bosanski lonac po korakih
- Meso operemo, osušimo in narežemo na večje kose.
- Čebulo, česen, svež peteršilj in vejice zelene drobno sesekljamo in premešamo. Dodamo sol, poper in lovorov list.
- Vso ostalo zelenjavo operemo, očistimo in zrežemo na kolobarčke, rezine ali kocke. Uporabimo lahko vso zelenjavo, ki je navedena v receptu, seveda pa se lahko tukaj malo poigramo. Za bosanski lonec lahko uporabimo različno sezonsko zelenjavo, zato lahko recept poljubno spreminjamo.
- V večji lonec, najboljši je seveda kotliček nad odprtim ognjem, zlijemo malo olja ali masti. Ko se mast raztopi, po vrhu izmenično naložimo meso in zelenjavo.
- Med vsako plast mesa in zelenjave potresemo z mešanico dišavnic in začimb; čebula, peteršilj, česen, zelena, poper.
- Posebej zmešamo belo vino in kis, dodamo sladko ali pekočo mleto rdečo papriko. Mešanico prelijemo po mesu in zelenjavi in prilijemo toliko mlačne vode, da sega do prve tretjine vseh naloženih plasti.
- Če jed pripravljamo v ognjevarni posodi, jo pokrijemo s folijo in postavimo v pečico, ki jo ogrejemo na 200 stopinj C.
- Čez nekaj časa temperaturo znižamo na 180 stopinj C in jed počasi dušimo do mehkega približno 3 ure.
Bosanski lonac ni le kulinarična jed, temveč tudi simbol bosanske gostoljubnosti in družabnosti. Pogosto ga pripravljajo ob posebnih priložnostih in praznikih, ko se družina in prijatelji zberejo okoli mize. Prav tako je priljubljen na različnih festivalih in kulturnih prireditvah.
Recept za bosanski lonec – filmček