Marmorni kolač je sladica, ki je preprosta za pripravo, zato je recept primeren tudi za manj vešče kuharice. Pripravila sem dva različna recepta, oba sem preizkusila in dobila odlično pecivo.
Marmorni kolač ponudimo kot sladico pri kosilo, lahko pa ga pripravimo tudi za različna slavja. Preden ga postrežemo, ga posujemo s sladkorjem v prahu ali oblijemo s čokolado. Poleg marmornega kolača poznamo tudi recepte za marmorno pogačo ali marmorni šarkelj.
Priporočam tudi ogled recepta: Recepti za biskvitna peciva!
Marmorni kolač
Sestavine za marmorni kolač:
- 12 dag surovega masla ali margarine
- 3 jajca
- 20 dag sladkorja
- 30 dag bele moke
- 6 dag kakava
- 1/8 l mleka
- polovico zavojčka pecilnega praška
Iz beljakov stepemo sneg, dodamo pol sladkorja in še stepamo, da se beljak strdi. Umešamo maščobo, dodajamo izmenoma rumenjake in preostali sladkor. Ko se masa speni, dodamo še 2/3 moke s pecilnim praškom in mleko. Sedaj dodamo še sneg in preostalo moko in narahlo premešamo.
Polovico testa odvzamemo in mu dodamo kakav, ki ga prej zamešamo med malo mleka. V namaščen in z moko potresen pekač polagamo izmenoma svetlo in temno maso. Marmorni kolač pečemo približno 45 minut pri 200 stopinjah C. Ko se kolač ohladi, ga potresemo s sladkorjem v prahu, lahko pa ga tudi prelijemo s čokolado.
Kako pripravimo bogato biskvitno testo?
Za bogato biskvitno testo potrebujemo poleg osnovnih sestavin še maščobo, to je maslo ali olje, pecilni prašek in namesto vode dodamo mleko. Okus izboljšamo z dišavami. Pecilni prašek je rahljalno sredstvo, primešamo ga bolj na koncu, najbolje da ga presejemo z moko, da se enakomerno porazdeli po testu.
Če dodamo preveč pecilnega praška, lahko ima testo neprijeten okus. Povprečno računamo en zavitek pecilnega praška na 50 do 70 dag moke. Del moke lahko nadomestimo z naribano ali stopljeno čokolado, lešniki, orehi, mandlji ali jedilnim škrobom.
Pri peki biskvitnega testa pazimo, da je temperatura pečice ustrezna zaradi vlage in količine masla v testu. Najprej pečemo pri 140 stopinjah C do 20 minut, nato še pri 160 do 180 stopinjah C še 20 do 25 minut. Tako bo testo enakomerno naraslo in skorja na vrhu ne bo počila.
Poznamo dva načina priprave za bogato biskvitno testo
Pri prvem načinu priprave biskvitnega testa najprej penasto umešamo maščobo, nato izmenjaje dodajamo rumenjake in sladkor. Nekaj sladkorja prihranimo za pripravo beljakovega snega. Prilijemo mleko, dodamo 2/3 moke in zmešamo. Preostalo moko, pomešano s pecilnim praškom, zmešamo s snegom, v katerega vtepemo sladkor.
Pri drugem načinu priprave biskvitnega testa najprej ločimo jajca in iz beljaka stepamo sneg. V čvrst sneg počasi dodajamo sladkor, nato rumenjake in še nekaj časa stepamo. Z mlekom in rumom zmešamo moko, pomešamo s pecilnim praškom. Nazadnje počasi prilijemo maščobo in zmešamo. Testo naj sega le do treh četrtin modla.
Marmorni šarkelj
Recept za marmorni šarkelj:
- 4 jajca
- 12 dag margarine
- 18 dag sladkorja
- 2 dl mleka
- 2 žlici ruma
- 30 dag moke
- 1 pecilni prašek
- 1/2 žličke naribane limonine lupinice
- 1 žlica kakava
- rozine v rumu
- sladkor v prahu za posipanje
Penasto umešamo margarino, izmenjaje dodajamo rumenjake in dve tretjini sladkorja. V spenjeno maso prilijemo mleko in rum, dodamo naribano limonino lupinico, polovico moke, ter zmiksamo. Nazadnje dodamo trd sneg, v katerega smo vtepli preostali sladkor. Po snegu potresamo preostalo moko, pomešano s pecilnim praškom, ter rahlo premešamo.
Testo razdelimo v dve polovici, v en del testa zamešamo kakav. Model za šarkelj namastimo, potresemo z moko in izmenjaje nadevamo s svetlim in temnim testom. Nato testo potresemo z rozinami, namočenimi v rumu. Testo damo v vročo pečico, šarkelj pečemo pri 190 stopinjah C približno 40 minut. Pečen šarkelj bo na vrhu verjetno počil, zato naj nas to ne preveč skrbi. Ko je šarkelj pečen, ga obrnemo iz modela in ohlajenega narežemo in potresemo s sladkorjem v prahu.
Marmorna pogača
Marmorna pogača je okusna sladica pripravljena iz biskvitnega testa, kje polovico testa obarvamo z dvema žlicama kakava.
Recept za marmorno pogačo:
- 12 dag masla
- 4 jajca
- 18 dag sladkorja
- 2 dl mleka
- 2 žlici ruma
- 30 dag moke
- limonina lupinica
- približno tri četrt zavitka pecilnega praška
- 2 žlici kakava
- 2 žlici mleka
- 1 žlica ruma
Maslo ali olje penasto umešamo, nato izmenjaje dodajamo rumenjake in sladkor, 2 žlici sladkorja prihranimo za beljakov sneg. V testo prilijemo mleko in rum, zamešamo polovico moke in naribano limonino lupinico. Preostalo moko pomešamo s pecilnim praškom. Iz beljakov in sladkorja naredimo čvrst sneg in ga vmešamo v testo, nato dodamo zmes z rumenjaki.
Polovico testa zlijemo v namaščen in pomokan model. Med drugo polovico testa zamešamo kakav, mleko in rum, ter ga zlijemo v sredino belega testa.
Pečico ogrejemo na 150 stopinj C, pri tej temperaturi najprej pečemo 20 minut, nato pri temperaturi od 160 do 180 stopinj C pečemo še 25 minut.
Viri: Marmorni kolač: