Krompir lahko ponudimo kot prilogo, mnogo receptov pa je primernih tudi za glavni obrok. Krompir spada v isto skupino živil kot paradižniki, jajčevci in paprika. Ima malo kalorij ter veliko blagodejnih hranil. Od vlaknin do kalija, vitamina C, mangana, niacina; vitamina B3 in pantotenske kisline; vitamina B5. Predvsem pa je izredno dober vir vitamina B6. To je eden ključnih vitaminov za pravilno delovanje našega telesa.
Redno uživanje krompirja pomaga znižati holesterol in tlak, deluje antioksidantno. Je bogat z vlakninami, zaradi česar znižuje slab holesterol in preprečuje raka na debelem črevesju. Vsebuje antioksidante, ki nas ščitijo pred prostimi radikali. Po krompirju bi nujno morali poseči tudi, če morate znižati previsok krvni tlak.
Priporočam ogled receptov: Kaj za kosilo?
Krompir
Kralj Ludvik XVI. je konec 18 stoletja prvi krstil krompir za kruh ubogih. V času hude lakote je krompir reševal ljudi, kasneje pa so jedi iz krompirja postale priljubljene prikuhe. Jedi s krompirjem izredno cenijo Francozi, a tudi Slovenci si ne predstavljamo nedeljskega kosila brez krompirja in goveje juhe.
Slovenska beseda za krompir izhaja iz nemške besede Grundbirn, včasih smo ga dobivali iz nemških dežel in Italije, zato smo ga imenovali tudi laška ali papeževa repica. V Sloveniji poznamo veliko izrazov za krompir: Brnica, čompe, debeli bob, grampor, hrušče, jabuke, kartofel, korun, kepa, krožič, muga, papeščak in še mnogo drugih.
Krompirjeva juha z gobami
Krompirjeva juha z gobami je okusna jed na žlico, ki jo ponudimo kot samostojni obrok. Za pripravo juhe lahko uporabimo sveže ali posušene gobe, najboljši so seveda sveže nabrani jurčki in lisičke. Danes bomo skuhali okusno juho iz svežih jurčkov in lisičk, jed bomo obogatili z kislo smetano.
- 4 krompirji
- 100 g svežih jurčkov ali lisičk
- 1 žlica masla
- 1 žlica moke
- 1/2 žlice čebule
- 1 strok česna
- lovorov list
- svež peteršilj
- kis
- sol in poper
- kisla smetana
Krompir olupimo in narežemo na majhne kocke. Skuhamo ga v slani vodi, skupaj s strtim česnom in lovorovim listom. Posebej v ponvi na masti ali olju prepražimo drobno sesekljano čebulo, poprašimo z moko, spet malo popražimo in dodamo narezane sveže jurčke ali lisičke.
Kadar dodamo suhe gobe, potem jih kuhamo skupaj s krompirjem ali pa jih pripravimo isto kot sveže, s tem da jih prej za nekaj časa namočimo v vodo.
Ko se gobe osušijo, dodamo kanček kisa in primešamo k juhi. Krompirjevo juho kuhamo še 15 minut, nato dodamo poper, prilijemo kislo smetano, še malo prevremo in še vročo ponudimo.
Krompirjeva omleta
- 800 g krompirja
- 3 jajca
- 3 žlice kisle smetane
- 2 žlic moke
- sol in poper
- maščoba za pečenje
Surov krompir olupimo in drobno naribamo. Krompir ribamo v krpo, skozi katero ga nato ožamemo. Nariban krompir nato hitro zmešamo s stepenimi jajci, kislo smetano, soljo in poprom.
Na razgreti maščobi v ponvi spečemo vsako porcijo omlete posebej. Vsako omleto spečemo na obeh straneh. Krompirjeve omlete serviramo s ocvrto prekajeno slanino, poleg ponudimo še zeleno solato.
Krompir v pečici
- 600 g krompirja
- 30 g masla
- 200 g naribanega sira
- 1 lonček smetane
- 1 jajce
- 1 čebula
- sol in poper
Krompir temeljito operemo in skuhamo v oblicah, tako da ostane še malo trd. Nato ga odcedimo, olupimo in narežemo na kolobarje. Ovalen pekač namastimo in vanj položimo eno plast krompirjevih kolobarjev, rahlo posolimo, potresemo z naribanim sirom in prekrijemo z novo plastjo krompirja.
Spet posolimo, potresemo s sirom in tako nadaljujemo, dokler ne porabimo ves krompir. Tako naložen krompir po vrhu obilno potresemo z naribanim sirom.
Pekač postavimo v srednje razgreto pečico in pečemo 40 minut. Krompir bo na vrhu lepo zapečen, naredila se bo gosta kremna omaka. Preden krompir ponudimo, ga potresemo z drobno sesekljanim svežim peteršiljem.
Krompirjev pire s špinačo v pečici
Izredno okusna jed, ki jo pripravimo v pečici! Potrebujemo naslednje sestavine:
- 600 g krompirja
- 2 jajci
- 30 g masla
- sol
- muškatni orešček
Špinačni nadev:
- 300 g špinače
- 30 g masla
- 3 žlice naribanega sira
- maščoba za pekač
Cel krompir skuhamo, ga olupimo in pretlačimo. Dodamo sol, odišavimo z muškatnim oreščkom, dodamo maslo in 2 rumenjaka. Gladko razmešamo in nazadnje dodamo še trd sneg iz beljakov.
V rahlo namaščen pekač damo najprej polovico krompirjevega pireja, nanj naložimo kuhano in na maslu popraženo špinačo in prekrijemo z drugo polovico krompirjevega pireja.
Potresemo z naribanim sirom in pol ure pečemo pri 180 stopinjah C.
Krompirjeva solata
- 500 g krompirja
- 1 čebula
- 5 žlic olja
- 30 g kisa
- sol in poper
- svež peteršilj
- 100 g majoneze
Krompir operemo in skuhamo v oblicah. Še toplega olupimo in narežemo na kolesca. V skodelico damo na tanke lističe narezano čebulo, sol, poper, kis in olje.
Dobro premešamo in prelijemo čez krompir. Rahlo premešamo in na koncu dodamo majonezo.
Krompirjevi žganci
- 30 dag krompirja
- 1, 5 l vode
- sol
- 40 dag pšenične moke
- 10 dag ocvirkov
Olupljen krompir narežemo na listke, prelijemo z vodo, solimo in kuhamo 10 minut, toliko da ni čisto kuhan. Dodamo moko, pokrijemo in pustimo vreti 15 minut.
Dobro polovico vode; žgančevke odlijemo in jo prihranimo. Z leseno kuhalnico mešamo žgance in po potrebi prilivamo žgančevko. Tako dobimo bolj mehke žgance, ki jih pozneje režemo z mastnimi vilicami, ali pa bolj suhe žgance, ki jih z vilicami drobimo.
Ko je moka dobro premešana s krompirjem, prilijemo vročo maščobo in še enkrat gladko zmešamo. Žgance pokrijemo in pustimo na vročem, ali pa jih takoj damo v skledo in zabelimo z ocvirki.
Namesto ocvirkov lahko dodamo tudi prekajeno zaseko, kislo smetano, ali vročo zaseko, ki jih dodamo žlico sveže kisle smetane.
Pire krompir s čebulo
- 1 kg krompirja
- sol
- 4 žlice olja
- 4 žlice sesekljane čebule
Olupljen krompir narežemo na četrtine in skuhamo v slani vodi. Ko je kuhan, ga odcedimo, pretlačimo, dodamo rumeno prepraženo čebulo in premešamo. Prilijemo krompirjevo vodo, da je pire čim bolj sočen.
V pire s čebulo lahko zamešamo tudi 3 žlice sesekljane prekajene mesnine. Pire lahko naredimo tudi z maslom ali kislo smetano, prilijemo pa vroče mleko, da dobimo sočen pire.
Krompir s testeninami
- 20 dag krompirja
- 25 dag testenin
- 3 žlice olja
- 1 čebula
- sol
Olupljen krompir narežemo na listke in skuhamo v slani vodi. Krompir naj vre 15 minut. Posebej skuhamo testenine in jih odcedimo.
Ponev namažemo z oljem in vanjo položimo najprej plast krompirja, zabelimo s prepraženo čebulo, potresemo s testeninami, spet zabelimo s čebulo in ponavljamo toliko časa, da porabimo vse sestavine.
Jed ponudimo s solato ali zabelimo z ocvirki, ki jih pomešamo z žlico kisle smetane.
Gratiniran pire krompir s timijanom
Gratiniran pire krompir je odlična priloga, ponudimo ga lahko tudi kot samostojno jed. Danes bomo gratiniran pire krompir pripravili z naribanim sirom, maslom in posušenim timijanom.
Recept za gratiniran pire krompir:
- 1 kg krompirja
- 3 žlice masla
- 1 lonček smetane za kuhanje
- 150 g naribanega sira
- žlička posušenega timijana
- sol in poper
- žlička drobtin
Krompir olupimo, operemo, narežemo na kocke in skuhamo do mehkega v slanem kropu. Ko je krompir mehak, ga odcedimo, dodamo maslo in smetano za kuhanje. Vse skupaj pretlačimo, da dobimo kremast pire krompir. Pekač namastimo, ga potresemo z drobtinami in napolnimo s nekoliko ohlajenim pirejem.
Čez posujemo 100 g naribanega sira, čez sir položimo nekaj rezin masla in vse skupaj posujemo s posušenim timijanom. Pečico ogrejemo na 180 stopinj C, krompir pečemo približno 15 minut.
Nato pekač vzamemo iz pečice, čez krompir posujemo preostali nariban sir, po okusu popramo. Temperaturo pečice povišamo na 200 stopinj C in pire krompir s sirom gratiniramo deset minut, da se po vrhu naredi zapečena skorjica.
Viri: Krompir
- Krompirjeve priloge in prikuhe, Kuhajmo po domače, Tradicionalne slovenske jedi
- Stanko Grafenauer, Kuhinja naše družine; krompirjeve priloge