Recept za najboljši bograč! Kako skuhamo najboljši bograč, od kje izvira prvotni recept in katero meso uporabimo za kuhanje bograča. Bograč je golažu podobna jed, vendar za golaž običajno uporabimo samo goveje meso, za bograč pa potrebujemo najmanj tri vrste mesa. Običajno uporabimo goveje, svinjsko in divjačinsko meso.
Ime bograč izhaja iz madžarske besede bogrács, ali pastirski lonec, saj so že pred stoletji madžarski pastirji svoj dnevni obrok, to je golyas, pripravljali v kotlu na prostem. Ta okusna enolončnica je prav gotovo najboljša, če jo skuhamo na prostem in nad odprtim ognjem.
Za bograč čebulo vedno pražimo na svinjski masti, krompir pa kuhamo skupaj z mesom. Seveda kot v vsako enolončnico spadajo tudi začimbe; sol, poper, mleta rdeča paprika, česen, lovorov list, majaron in muškatni orešek. V Prekmurju bograč ponudijo kot toplo predjed ali kot samostojno glavno jed.
Recept za najboljši bograč
Bograč je res najboljši, če ga skuhamo nad odprtim ognjem v kotlu, a tudi v večjem loncu v domači kuhinji bo prav slasten.
Recept za prekmurski bograč:
- 40 dag govejega mesa
- 40 dag svinjskega mesa
- 40 dag divjačine (srna ali divji prašič)
- 40 dag čebule
- 50 dag krompirja
- 2 dl belega vina
- svinjska mast
- sol in poper
- mleta rdeča paprika
- lovorov list
- česen
- majaron
- muškatni orešek
V večjem loncu segrejemo svinjsko mast in na njej prepražimo drobno narezano čebulo. Postopoma dodajamo na večje kose narezano meso. Najprej damo v lonec goveje meso, ki ga dušimo toliko časa, da se zmehča.
Nato dodamo divjačinsko meso in na koncu še svinjsko meso. Ko se meso zmehča, dodamo začimbe in na koncu na kocke narezan krompir. Vse skupaj zalijemo z malo vode, ko je krompir že skoraj kuhan, dolijemo še kozarec belega vina.
K bograču postrežemo sveže pečen domač kruh.
Bograč – recept II
Tudi za kuhanje bograča poznamo več receptov. Ko sem brskala po kuharskih knjigah, sem našla enega, kjer poleg krompirja dodamo tudi sveže paprike in pekoče feferone.
- 25 dag svinjskega mesa
- 25 dag govejega mesa
- 25 dag divjačine
- 40 dag čebule
- 2 stroka česna
- 1 žlica masti
- 2 sveži papriki
- 1 žlica paradižnikove mezge
- lovor
- 1 oster feferon
- sol in poper
- timijan
- 50 dag krompirja
- 1 dl vina
- rdeča paprika
Narezano čebulo na masti zarumenimo, dodamo na koščke narezano govedino, premešamo, zalijemo z malo vode in dušimo. Čez 20 minut dodamo narezano divjačino in čez 20 minut še narezano svinjsko meso. Meso dodajamo zaporedoma zato, ker različne vrste mesa potrebujejo različno dolgo, da se zmehčajo.
V bograč dodamo še narezan oster feferon, narezane sveže paprike, začimbe, rdečo papriko in paradižnikovo mezgo. Po 20 minutah dodamo na krhlje narezan krompir, ki ga naložimo na meso, ter bograč naprej počasi dušimo. Ko so vse sestavine kuhane, prilijemo vino in še enkrat prevremo. Po okusu še solimo in popramo.
Bograč z rdečim vinom
- 30 dag govedine
- 30 dag svinjine
- 30 dag divjačine
- 10 dag slanine
- 50 dag čebule
- 1 kg krompirja
- 1 žlico mlete paprike
- 1 dl rdečega vina
- 2 stroka česna
- ščepec mlete kumine
- lovorov list
- 1 dag paradižnikove mezge
- sol
Govedino, svinjino, divjačino in slanino narežemo na koščke. Čebulo in česen sesekljamo in prepražimo na slanini, ki smo jo razpustili v ponvi. Dodamo mleto rdečo papriko, paradižnikovo mezgo, narezano meso in zalijemo z vodo. Na zmernem ognju dušimo približno eno uro.
Medtem olupimo krompir, ga narežemo na kose in dodamo v bograč. Dodamo še začimbe, solimo, prilijemo vino in v pokriti posodi kuhamo še pol ure.
Bograč je pikantna jed, stopnjo pikantnosti prilagodimo družinskih članom ali gostom.
Kuhanje bograča v Ljutomeru: