Nedeljsko kosilo je mogoče edini dan v tednu, ko se za mizo zbere vsa družina. Tradicionalno slovensko kosilo pogosto pričnemo z govejo juho, priljubljena je tudi kokošja juha. Za glavno mesno jed lahko ponudimo svinjsko pečenko, zrezke v omaki ali zrezke na dunajski način.
Za pripravo jedi potrebujemo tudi kakovostno posodo, v kuhinji so nepogrešljivi velik lonec za juho in ponve različnih velikosti.
Nepogrešljiv v vsaki kuhinji – lonec za juho; 14 l Poglej ugodno ponudbo!
K mesnim jedem ponudimo prilogo, k pečenki se odlično poda pražen krompir ali hrenova omaka. Pripravimo tudi solato, na izbiro imamo velik izbor različnih solat, k pečenki se poda solata z radičem ali endivijo.
Ob posebnih priložnostih, lahko pri nedeljskem kosilu postrežemo orehovo potico.
Pripravila sem tri menije za tradicionalno nedeljsko kosilo.
Nedeljsko kosilo
Ko izbiramo recepte za nedeljsko kosilo, se običajno odločimo za boljše jedi, običajno pripravimo mesno kosilo. Seveda lahko pripravimo tudi vegetarijansko kosilo, ali kombiniramo mesne in zelenjavne jedi. Če med tednom kuhamo bolj preproste jedi, kot so enolončnice ali jedi na žlico, potem si v nedeljo vzamemo več časa in pripravimo jedi, za katere potrebujemo več časa.
Slovenci imamo radi juho in krompir, zato sem izbrala jedilnike, kjer najprej postrežemo juho in nato k mesnim jedem še krompirjevo prilogo.
Goveja juha, zdrobovi žličniki, svinjska pečenka, kuhana govedina, pražen krompir, hrenova omaka, solata z radičem in lešnikova potica
Skoraj si ne moremo predstavljati nedeljskega kosila brez goveje juhe, v katero zakuhamo poljubno jušno zakuho. Pripravimo lahko domače rezance, vlivančke ali ribančke, zelo priljubljeni so tudi “gresovi knedlčki” ali zdrobovi žličniki. Čeprav je recept za govejo juho res preprost, poglejmo enega izmed starih, tradicionalnih receptov za govejo juho.
Za glavno jed bomo pripravili tradicionalno svinjsko pečenko z praženim krompirjem in hrenovo omako. Poleg pečenke lahko ponudimo lepo narezano goveje meso iz juhe. Zraven bomo ponudili solato z radičem in kuhanim krompirjem. Za sladico bomo pripravili lešnikovo potico.
Goveja juha
Kako pravilno kuhamo govejo juho? Čeprav vsi poznamo recept za govejo juho, vseeno poznamo nekaj skrivnosti za resnično dobro juho. V starih kuharskih knjigah svetujejo, da naj goveja juha vre počasi in pokrita, da ne izhlapijo dišavne snovi. Če juha premočno vre, bo postala motna, meso pa bo trdo in žilavo.
Recept za govejo juho:
- 1 kg govedine s kostmi
- 3 l vode
- 6 dag korenja
- 6 dag peteršilja – korenina in peteršiljevi listi
- 4 dag zelene – gomolj in zelenje
- košček pora
- nekaj rezin čebule
- 2 stroka česna
Goveje meso in kosti operemo in pristavimo v mrzlo vodo. Zelenjavo očistimo, narežemo na večje kode in dodamo v vodo. Solimo, pokrijemo in pustimo počasi vreti 2 do 3 ure.
Pene ne pobiramo, saj so v njej dragocene beljakovine. V nekaterih receptih juhi dodamo tudi paradižnikovo mezgo ali svež paradižnik, to vedno naredimo tik preden je juha kuhana. Ko je meso mehko, juho odcedimo in zakuhamo s poljubno jušno zakuho. Danes bomo zakuhali zdrobove maslene žličnike.
Zdrobovi masleni žličniki
Zdrobove žličnike lahko pripravimo z maslom ali brez. Danes bomo pripravili zdrobove žličnike z maslom.
Recept za maslene žličnike:
- 5 dag masla
- 2 jajci
- 15 dag pšeničnega zdroba
- sol
Maslo umešamo, dodamo jajca in nazadnje še pšenični zdrob in sol. Testo pokrijemo in pustimo eno uro počivati, nato žličnike zakuhamo v juho ali posebej v vreli krop.
Žličnike počasi kuhamo 20 minut, pazimo, da se ne razkuhajo. Če žličnike skuhamo posebej s slanem kropu in jih kasneje vložimo v juho, bo ta ostala čista in bistra.
Svinjska pečenka
Svinjsko pečenko lahko pripravimo po različnih receptih, lahko z omako ali brez.
Recept za klasično svinjsko pečenko:
- 1 1/2 kg svinjskega mesa
- sol
- kumina
- česen
- mast ali olje
- malo vode ali juhe
- 2 dag moke
Svinjsko meso posolimo, jo zdrgnemo s strtim česnom in sesekljano kumino. Meso opečemo z vseh strani na vroči svinjski masti. Če je kos mesa s kožo, potem obrnemo meso s kožo navzdol in ga počasi pečemo. Prilijemo nekaj žlic vroče vode ali liste juhe.
Če z 1/4 ure meso obrnemo, zarežemo v kožo majhne kvadratke in pečenko spečemo do mehkega. Pečenkin sok poprašimo z moko in je malo popražena, zalijemo z vodo ali juho. Svinjsko pečenko lahko pečemo v ponvi na štedilniku ali pa jo spečemo v pečici.
Kako postrežemo kuhano govedino iz juhe?
Kadar kuhamo govejo juho, nam ostane kuhana govedina. Porabimo jo lahko za pripravo solate z jajci ali pa jo narežemo na porcije in jo ponudimo skupaj s svinjsko pečenko, praženim krompirjem in hrenovo omako. Kadar želimo pri kosilu ponuditi tudi kuhano govedino, potem meso za juho pristavimo v vrelo vodo.
Beljakovine v mesu takoj zakrknejo in mesni sok ne pride v juho, meso je tako boljšega okusa, juha pa mogoče malo slabšega. Juho izboljšamo z dodatkom zelišč in začimb.
Iz kuhane govedine lahko pripravimo tudi solato iz govedine, ki ji pogovorno pravimo esihflajš. Meso narežemo na manjše kose, dodamo narezano čebulo in po želji trdo kuhana jajca. Solato začinimo z bučnim oljem, kisom, soljo in poprom. Premešamo in postrežemo!
Pražen krompir
Pražen krompir je odlična priloga k pečenki.
Recept za pražen krompir:
- 2 kg krompirja
- 12 dag svinjske masti
- 10 dag čebule
- sol
Krompir operemo, skuhamo, olupimo in narežemo na rezine. Čebulo očistimo in jo narežemo na listke. V ponvi segrejemo svinjsko mast in na njej popražimo čebulo.
Dodamo narezan krompir, ga premešamo, solimo in pražimo da rahlo porumeni.
Hrenova omaka ali hrenov zos, kruhov hren, žemeljni hren
Recept za kruhov hren:
- 2 žemlji ali bel kruh
- 1 korenina hrena
- 1/2 l čiste mesne juhe
- sol
- malo kisa
Žemlje ali kruh narežemo na večje kose, prelijemo z juho in počasi kuhamo. Med kuhanjem mešamo, da kruh razmoči in nastane gosta omaka. Nato dodamo nariban hren, po okusu solimo, okisamo in po želji dodamo malo kisle smetane in delikatesnega hrena.
Hrenova omaka je odlična priloga k pečenki ali kuhani govedini, skupaj s praženim krompirjem.
Radičeva solata s toplim kuhanim krompirjem
Radičeva solata je odlična s kuhanim krompirjem, ki omili nekoliko grenak radič.
Recept za radičevo solato:
- 1 glava radiča
- 3 krompirje
- sol
- 3 stroki česna
- bučno olje
- domači jabolčni kis
Radič očistimo, drobno narežemo, operemo in dobro odcedimo. Krompir olupimo, narežemo na lističe in skuhamo. Česen olupimo in drobno sesekljamo.
Narezan radič položimo v solatno skledo, prelijemo s kisom in bučnim oljem, solimo in dodamo drobno sesekljan česen. Premešamo in nato dodamo kuhan in malo ohlajen krompir. Še enkrat rahlo premešamo in ponudimo k pečenki in praženemu krompirju.
Lešnikova potica
Tradicionalno orehovo potico običajno pečemo za večje praznike in ob posebnih priložnostih, zato bomo danes spekli lešnikovo potico.
Recept za lešnikovo potico; sestavine za testo:
- 600 g moke
- žlička soli
- 20 g kvasa
- 50 g sladkorja
- 50 g masla
- 2 rumenjaka
- 300 – 400 ml mleka
- naribana limonina lupinica
- 1 jajce za premaz
Sestavine za lešnikov nadev:
- 600 g mletih lešnikov
- 100 g masla
- 200 g sladkorja
- 3 jajca
- 2 žlici drobtin
- 2 žlici ruma
- 125 ml smetane ali mleka
V manjši posodici razdrobimo kvas, dodamo žličko sladkorja, žličko moke in žlico toplega mleka. Pokrijemo in počakamo da kvas vzhaja. V večjo posodo presejemo moko, ob strani dodamo sol, na sredini naredimo jamico in damo vanjo oba rumenjaka, rum, naribano limonino lupinico, sladkor in vzhajan kvas.
Med gnetenjem postopoma dodajamo toplo mleko. Ko se vse sestavine pomešajo, počasi dodajamo raztopljeno maslo in gnetemo tako dolgo, da testo postane gladko. Posodo pokrijemo in postavimo na toplo mesto da testo vzhaja.
Pripravimo nadev. Ločimo jajca in iz beljakov stepemo trd sneg. Penasto umešamo maslo, izmenjaje dodajamo sladkor in rumenjake, nato dodamo rum, smetano, mlete lešnike, drobtine in sneg iz beljakov.
Vzhajano testo razvaljamo, namažemo z nadevom in testno zvijemo. Potico prenesemo v namaščen pekač, prepikamo in pustimo vzhajati. Ko je potica vzhajana, jo namažemo z razžvrkljanim jajcem, spet prepikamo in pekač postavimo v pečico, ki smo jo ogreli na 180 stopinj C. Lešnikovo potico pečemo približno 1 uro.
Mogoče vas bo zanimalo še več idej za nedeljsko kosilo
Goveji zrezki v omaki pripravljeni v pečici
Kako pripravimo najboljši pražen krompir?
Mlad krompir pečen v pečici
Ideje za nedeljski piknik – vedno se priležejo čevapčiči
Kako pravilno spečemo svinjsko kračo?
Imate radi pečena svinjska rebrca?
Tudi štefani pečenka se prileže pri nedeljskem kosilu
Imate radi palačinke? Odlične so tudi v goveji juhi!
Kako pripravimo resnično rahle zdrobove žličnike?
Ste za kurjo juho? Poglejte super recepte!
Govedina stroganov – odlična ideja za nedeljsko kosilo!
Brez sladice seveda ne gre! Sanjska orehova rolada!
Nedeljsko kosilo za hladne dni – krvavice, kisla repa in krompir z ocvirki
Viri; Nedeljsko kosilo:
- Sodobna kuharica; izdaja leto 1974
- Šarklji in potice; Praznične dobrote sestre Bernarde
Zdrobovi žličniki: