Svinjska rebrca pečena v pečici ali v ponvi, so tradicionalno slovensko kosilo. Pečena rebrca postrežemo s praženim krompirjem, ali krompirjem pečenem v pečici. Rebrca lahko spečemo tudi na žaru, najbolj preprosto pa je, če jih spečemo v pečici.
Svinjska pečenka, svinjska rebrca in mrežna pečenka so tudi priljubljene jedi v času Božičnih praznikov.
Svinjska rebrca pečena v pečici
Svinjska rebrca pečena v pečici morajo biti zunaj lepo zapečena in znotraj sočna. Poleg navadne svinjske pečenke in mrežne pečenke, so najbolj priljubljena svinjska rebrca. Postrežemo jih lahko z različnimi prilogami, najbolj se k svinjskemu mesu poda pražen krompir, pire krompir ali dušen riž.
Seveda pri tradicionalnem slovenskem kosilu ne sme manjkati goveja juha, velika skleda solate in za povrh še kos dobrega peciva. Za popolna pečena rebrca ne potrebujemo veliko začimb, dovolj je sol, poper, malo timijana in česna v prahu.
Meso začinimo že zvečer, natremo ga soljo, malo popra, dodamo timijan in česen v prahu. Nato meso premažemo z malo olivnega olja in ga zavijemo v folijo. Če bomo pekli rebra s kožo, potem jo nekajkrat po vrhu zarežemo.
Recept za svinjska rebrca pečena v pečici:
- 1 kg svinjskih rebrc
- 2 korenčka
- nekaj koščkov repe
- 1 čebula
- 3 žlice svinjske masti
- 1 kozarec rdečega vina
- sol in poper
- malo timijana
- mleti česen
Svinjska rebra, ki smo jih že prejšnji dan začinili, postavimo v pekač in jih prelijemo z vročo svinjsko mastjo. Če ne maramo svinjske masti, potem v pekač prilijemo samo kozarček rdečega vina in malo vode. Na rebra položimo dva narezana korenčka, nekaj koščkov repe in čebulo, ki jo narežemo na štiri dele.
Pečico ogrejemo na 180 stopinj C in počasi pečemo dve uri. Vmes rebra polivamo s tekočino, ki se je nabrala v pekaču. Mešanica stopljene svinjske masti in rdečega vina bo dala rebrom odličen okus. Ko so rebra pečena, jih še nekaj časa pustimo v pečici.
Postrežemo jih s praženim krompirjem ali dušenim rižem. Odlične so tudi s krompirjem, ki ga prav tako spečemo v pečici, lahko skupaj z rebrci. Krompir lahko spečemo tudi v vrečki za pečenje, prej ga začinimo in dodamo na večje kose narezano čebulo.
Kot predjed ponudimo govejo juho z zdrobovimi žličniki, lahko tudi kokošjo juho z domačimi rezanci. Za povrh pa lahko presenetimo s kosom sveže pečene orehove potice.
Svinjska pečenka po starem receptu
V času kolin je v starih časih vedno bila na mizi svinjska pečenka. Kaj je pečenka? Pečenka je pečeno meso različnih kosov mesa in različnih živali.
Poznamo svinjsko pečenko, telečjo, govejo, divjačinsko in perutninsko. Svinjsko pečenko lahko spečemo iz svinjskega vratu, uporabimo lahko zarebrnice, pleče, rebrca ali manjši del stegna.
Recept za svinjsko pečenko z rebrci:
- 1 kg svinjskega mesa – vrat, zarebrnice, pleče, rebrca ali manjši kos stegna
- sol in poper
- 1/2 žličke kumine
- 3 stroki česna
- svinjska mrežica
- 1 čebula
- 1 žlica jedilnega škroba
Pečenko lahko pečemo s kostmi vred, ali pa jih odstranimo, v tem primeru bomo pečenko lažje rezali. Vendar je pečenka, ki jo pečemo s kostmi, bolj okusna. Če bomo uporabili zarebrnice, jim nasekamo kosti. Meso nasolimo in natremo s poprom, kumino in strtim česnom. Spečemo lahko tudi samo svinjska rebrca ali manjši kos svinjskega stegna.
Na dno pekača položimo svinjsko mrežico, če je nimamo, potem na dno pekača položimo razsekane kosti, na debelo narezano čebulo in na vrh položimo začinjeno meso. Ob strani pekača prilijemo četrt litra vroče vode in po želji malo rdečega vina. Pečenko pečemo najprej pri 200 stopinjah C, potem temperaturo zmanjšamo na 180 stopinj C.
Pečenko pečemo približno 2 uri, vmes meso redno polivamo s sokom od pečenke, ki mora biti zlato rumene barve, ali bolj temen, če smo v pekač dodali tudi vino. Meso se med pečenjem ne sme izsušiti, zato v pečenkin sok redno dolivamo po nekaj žlic vode. Ko prilijemo vodo, pekač potresemo, da se voda pomeša s pečenkinim sokom.
S pečenkinega soka nato poberemo maščobo in dodamo podmet iz jedilnega škroba. Omaka naj nekaj časa vre, nato jo precedimo in postrežemo s pečenko. Zraven pečenke ponudimo pražen krompir, hrenovo omako in skledo zelene solate.
Svinjska rebra s sladko – kislo omako
Svinjska rebra s sladko kislo omako so priljubljena jed, recept se imenuje sladko kisla rebra po Kitajsko. Skrivnost tega recepta je omaka, v katero zamešamo tudi sestavine, ki je ne uporabljamo pogosto; ingver, sojino omako ali sezamovo olje.
Recept za svinjska rebra:
- 1, 25 kg svinjskih reber
- sol in poper
- malo čebule
Recept za sladko – kislo omako:
- 2, 5 cm sveže ingverjeve korenine; olupljene in zmlete
- 2 strta stroka česna
- 2 žlici sojine omake
- 2 žlici suhega šerija
- 2 žlici omake hoisin: Recept za hoisin omako: bbcgoodfood.com
- 2 žlici paradižnikove mezge
- 1 žlica sezamovega olja
- 1 žlica sladkorja
Svinjska rebra zložimo v pekač, začinimo in eno uro in pol pečemo v ogreti pečici na 140 stopinj C. Medtem pripravimo sladko kislo omako. Zmešamo ingver, strt česen, sojino omako, šeri, omako hoisin, paradižnikovo mezgo, sezamovo olje in sladkor.
Meso vzamemo iz pečice, ga povaljamo v omaki in vrnemo nazaj v pekač. Temperaturo v pečici povečamo na 180 stopinj C in rebrca pečemo še pol ure. Rebrca ponudimo z mlado čebulo in kruhom.
Sladko kisla rebrca so čudovita tudi pečena na žaru. Najprej jih pri nizki temperaturi spečemo v pečici, povaljamo v sladko kisli omaki in jih nato z vseh strani 15 minut pečemo na žaru.
Pikantna sladko – kisla svinjska rebra
Za ljubitelje pikantnih jedi, lahko pripravimo tudi pikantna sladko kisla svinjska rebra. Zmešamo olupljen in zmlet ingver, strt česen, sojino omako, šeri in sezamovo olje. Dodamo 1 žličko sladkorja, 1/2 žličke mletega muškatnega oreščka, 1/4 žličke mletih klinčkov, 1/4 žličke mletega cimeta. Za bolj pikantna rebrca dodamo še malo čilija.
Rebrca najprej na nizki temperaturi pečemo eno uro in pol, nato jih povaljamo v omaki in spečemo na žaru ali v pečici. Če jih pečemo v pečici, temperaturo povečamo na 180 stopinj, rebrca pečemo še pol ure.
Na žaru rebrca pečemo 15 minut, med pečenjem jih obračamo, da so z vseh strani popečena. Rebrca ponudimo s kruhom in mlado čebulo.
Svinjska rebrca v čebulni omaki
Svinjska rebra v čebulni omaki so čudovita jed, postrežemo jih s praženim krompirjem in solato.
Recept za svinjska rebrca v čebulni omaki:
- 1 kg svinjskih reber
- 2 dag masti
- 3 velike čebule
- 1/2 l vode ( lahko tudi čista juha ali malo vina)
- 2 žlički kumine
- sol in poper
Rebrca pred pečenjem razrežemo po širini. V večji ponvi segrejemo mast in meso hrustljavo in rjavo popečemo na obeh straneh. Čebulo olupimo in jo narežemo na obročke. V masti, ki je ostala od pečenja mesa, čebulne obročke svetlo rumeno popečemo.
Zalijemo z vodo, juho ali vinom, dodamo še sol, poper in kumino. Omako razmastimo, damo vanjo rebrca in še malo pokuhamo. Svinjska rebrca v čebulni omaki postrežemo s pire krompirjem ali z rdečim zeljem.
Pečena svinjska rebra
Pečena svinjska rebra lahko pripravimo za nedeljsko kosilo, postrežemo jih s praženim krompirjem in solato.
Recept za pečena svinjska rebra:
- 1,8 kg svinjskih reber
- sol in poper
- kumina in česen
Svinjska rebra natremo s soljo, poprom, mleto kumino in strtim česnom. Rebrca položimo v pekač, pečemo jih v odprtem pekaču na drugi rešetki. Pečico ogrejemo na 190 stopinj C, uporabljamo žar z vročim zrakom. Rebra pečemo približno dve uri in pol.
Vmes dodamo malo vode, ki jo po potrebi med pečenjem dolivamo. Po uri in pol pečenja rebra obrnemo, spet prilijemo malo vode, lahko tudi čiste juhe. Svinjska rebra postrežemo z dušeni rižem ali praženim krompirjem.
Viri: Svinjska rebrca:
- Velika družinska kuharica; Mary Berry
- Velika Slovenska kuharica; Felicita Kalinšek